תמונת אוירה - כתיבת תוכן נגיש באתר

מנגישים את הנגשת האתרים – חלק שני – כתיבת תוכן נגיש

הנגשת אתרים, כתיבת תוכן 3

לא צריך להיות מתכנת או לדעת לכתוב קוד כדי לכתוב תוכן בצורה נגישה. זה החלק הפשוט ביותר לביצוע.

נ.ב. אם עדיין לא הצטרפתם לקבוצת ההנגשה שלנו זה הזמן! (החברים בקבוצה נהנים מיועצי הנגשה שתומכים ועונים על שאלות)

סוגי התוכן באתר

התוכן באתר אינטרנט מתחלק בדרך כלל לשלושה סוגים עיקריים ומהם ניתן לגזור לגבי סוגי תוכן עיקרי.

תוכן וויזואלי

תוכן וויזואלי הכוונה היא לסרטונים, מצגות, סליידרים, תמונות וכו', התוכן הוויזואלי עוזר לנו להעביר הרגשה מסוימת או לספק מידע לגולש. אחד החוקים הכי חשובים בהנגשה הוא :
לעולם אל תסתמכו על התוכן הוויזואלי בלבד או על שמע כדי להעביר מידע! 
ישנם אנשים שלא רואים או לא שומעים טוב ולא יוכלו לקבל את המידע שאתם מעבירים באמצעות תוכן וויזואלי. אז במידה ואתם שמים סרטון יוטיוב שמסביר. לא נוכל להסתמך על הוויזואל ונצטרך לשים גם שמע. וכמובן שלא נוכל להסתמך על השמע בלבד ונצטרך להוסיף כתוביות.

סליידרים ואלמנטים גרפיים באתר, אם הם מעבירים מידע המידע חייב להיות טקסטואלי ולא כטקסט בתוך התמונה. גולשים שמתקשים לראות צריכים עזרה של קורא מסך כדי שיקריא להם את מה שכתוב. קורא מסך אינו יכול להקריא טקסט שמוטמע בתמונה.
מעבר לזה חשוב לוודא בסליידרים וקרוסלות למיניהן שניתן להפעיל אותם בצורה מלאה דרך המקלדת.

תמונות זה החלק הקל יחסית, לתמונות עליכם להוסיף אלט שמתאר את התמונה כדי שתוכנת קורא המסך תוכל להקריא. בתמונות שאינן רלוונטיות או תמונות אווירה הוסיפו אלט ריק. (אלט = alternative text = טקסט חלופי. נמצא בממשק הוספת תמונה בוורדפרס)

תוכן מידע

תוכן המידע זה בעצם תוכן טקסט שאתם כותבים באתר. הטקסט יכול להיות כתוב בכל מיני מקומות ובכל מיני צורות אך חשוב שתהיה לו היררכיה מסודרת. כאשר גולש משתמש ב"גלישה נגישה" הוא יכול לרפרף על הכותרות באתר באמצעות לחיצה על המספר במקלדת. לדוגמה: כאשר לוחצים על 1 אז תוכנת ההקראה תקריא את הכותרת H1 וכולי. אז אנחנו חייבים לתת לגולש אופציה לרפרף ולהבין במה המאמר שלנו עוסק כבר ברמת הכותרות עצמם.

H1 יופיע רק פעם אחתת ויחידה בעמוד.

היררכיית H היא דבר חשוב מאוד אם יש לכם H1 לא יכול לבוא אחריו H3 בלי שיש היררכיה מסודרת.

היררכיה לדוגמה במאמר זה:

H1

H2

H3

H3

נהוג שלא להשתמש בH מעבר לH3 ועוד נהוג שH5 משמש לSKIPLINKS (הקישורי דילוג שאתה רואים כאן באתר כשאתם לוחצים על טאב לניווט בעמוד) כך שכשגולש מקיש על 5 במקלדת נגישה הוא יכול לעבור רק על הסקיפלינקס באתר.

נשמח לשמוע מה אתם חושבים בתגובות ונשמח אם תצטרפו לקבוצה שלנו בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *